"Zostańcie w Zawierciu" 2017 - historia Sandry Smolarek

A A A

Strona główna » Strefa uczestnika » Laureaci » "Zostańcie w Zawierciu" 2017 - historia Sandry Smolarek

Sandra – uczennica II Liceum Ogólnokształcącego im. Heleny Malczewskiej w Zawierciu o profilu humanistycznym. Pasjonuje się prawem karnym oraz cywilnym, uczestniczy w szkolnych wyjazdach do sejmiku wojewódzkiego, bierze udział w debatach.

Pretendując do konkursu „Zostańcie w Zawierciu” organizowanego przez Centrum Inicjatyw Lokalnych oraz Zawierciańskie Forum Pracodawców podkreśliła, że jej wymarzony staż powinien odbyć się w jednej z lokalnych kancelarii prawnych.

Realizatorzy konkursu umożliwili Sandrze odbycie wakacyjnych praktyk zawodowych w kancelarii adwokackiej pana Łukasza Polanieckiego oraz w kancelarii radcy prawnego pana Krzysztofa Kota. Kancelarie działają na terenie Zawiercia, udzielając fachowego wsparcia i porad prawnych.

„Jestem bardzo zadowolony ze stażu, który w mojej kancelarii adwokackiej odbyła Sandra. Odznaczała się zaangażowaniem, wysoką kulturą osobistą i chęcią poszerzania swojej wiedzy. Myślę, że dalsze kształcenie na kierunku prawa i administracji da jej szansę na efektywne wykonywanie jednego z zawodów prawniczych” – przyznał mecenas Łukasz Polaniecki – właściciel kancelarii prawnej w Zawierciu.

Z kolei mecenas Krzysztof Kot – radca prawny, działający w naszym regionie podsumował: „Sumienność oraz zaangażowanie, które w powierzone zadania wkładała Sandra, pozwoliły włączyć ją do udziału w istotnym projekcie, prowadzonym przez naszą kancelarię. Cieszy mnie fakt, że organizowanie takich konkursów daje młodym ludziom szansę rozwoju i aktywizacji zawodowej na lokalnym rynku pracy”.

Sandra podzieliła się z nami przebiegiem i wrażeniami z odbytego stażu zawodowego.

 

Czemu zdecydowałaś się na udział w konkursie „Zostańcie w Zawierciu”?

Postanowiłam spróbować swoich sił w konkursie „Zostańcie w Zawierciu”, żeby dać sobie szansę odbycia wakacyjnych praktyk zawodowych i od podstaw poznać pracę adwokata oraz specyfikę funkcjonowania kancelarii adwokackiej.

 

Co należało do Twoich obowiązków podczas odbywania stażu?

Staż zawodowy udało mi się odbyć aż w dwóch miejscach – w kancelarii adwokackiej mecenasa Łukasza Polanieckiego oraz w kancelarii radcy prawnego Krzysztofa Kota. Mecenas Polaniecki powierzył mi segregacje przedawnionych spraw. Miałam możliwość zagłębić się w różne historie, zrozumieć, jak stosować konkretne przepisy prawne. Niezwykle cenna była dla mnie okazja uczestniczenia w codziennych wyjazdach na rozprawy sądowe. Z kolei w kancelarii radcy prawnego Krzysztofa Kota pomagałam przy aktualnie prowadzonej sprawie. Praca prawnika wymaga wnikliwej analizy akt oraz wymaga ciągłej nauki nowych przepisów i ustaw.

 

Czy Twoje wyobrażenia na temat pracy pokryły się z tym, jak wygląda ona w rzeczywistości?

Magia telewizji i seriali sprawiają, że często zaczynamy wyobrażać sobie przedstawiane w nich profesje w określony sposób. Praca adwokata wygląda jednak inaczej niż przedstawia się ją w serialach telewizyjnych. Zawsze wiedziałam, że praca na stanowisku adwokata wiąże się ze stresem i odpowiedzialnością - taka też okazała się w rzeczywistości.

 

Czego nauczyłaś się od pracodawców i czy jesteś zadowolona z odbytego stażu?

Moi pracodawcy – mecenas Łukasz Polaniecki oraz mecenas Krzysztof Kot przekazali mi wiele cennej wiedzy. Nauczyli mnie opanowania oraz radzenia sobie w trudnych sytuacjach – to umiejętności niezbędne w zawodzie prawnika, czy adwokata. Przekonałam się również, jak ważna jest odpowiednia organizacja czasu pracy. Odbyty staż zawodowy pozwolił mi poznać pewne schematy, które pojawiają się w zawodzie prawnika.

 

Czy dalej zamierzasz kształcić się w tym kierunku i podjąć studia prawnicze?

Odbyte praktyki zawodowe dały mi pewność, że studia prawnicze – to studia dla mnie! To bardzo odpowiedzialna i wymagająca ciągłego samodoskonalenia się profesja, jednak rozmowy z mecenasami – Łukaszem Polanieckim oraz Krzysztofem Kotem rozwiały moje wątpliwości i obawy!

 

Czy po ukończeniu studiów chciałabyś wrócić do Zawiercia, aby swoimi poradami prawniczymi wspomagać lokalne firmy oraz mieszkańców miasta?

Po ukończeniu studiów wyższych pragnę spróbować swoich sił i móc rozwijać się w dużych miastach. Jednak Zawiercie – moje miasto rodzinne, to obszar, na terenie którego zawsze chętnie posłużę radą prawną, opinią i pomocą.

Strona głównaDrukujPDF