"Zostańcie w Zawierciu" 2017 - historia Weroniki Warzychy

A A A

Strona główna » Strefa uczestnika » Laureaci » "Zostańcie w Zawierciu" 2017 - historia Weroniki Warzychy

Weronika – absolwentka Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Zawierciu, interesuje się fizyką, matematyką, informatyką. Nie dziwi zatem fakt, że  w szkole wybrała profil kształcący z zakresu nauk ścisłych.

Dziewczyna docenia także możliwość pracowania z ludźmi i zwierzętami. Ubiegając się o możliwość odbycia stażu w ramach konkursu „Zostańcie w Zawierciu” organizowanego przez Centrum Inicjatyw Lokalnych oraz Zawierciańskie Forum Pracodawców wskazała, iż praktykę pragnie odbyć w zakładzie weterynaryjnym.

Organizatorom konkursu udało zorganizować się staż w „Sznaucer Bis” – salonie fryzjerskim dla psów i kotów, który prowadzi pani Roksana Moryń. Salon zajmuje się pielęgnacją zwierząt. Wymagane są tutaj opanowanie oraz właściwe podejście do czworonogów.

„Na okres jednego miesiąca szeregi „Sznaucer Bis” wzbogaciły się o nową stażystkę. Weronika okazała się sympatyczną młodą osobą, która chętnie pracowała ze zwierzętami. Nie jest to prosta praca, ale przynosząca wiele satysfakcji. Jeżeli Weronika zdecydowałaby się na odbycie odpowiednich kursów być może mogłaby dołączyć do naszego zespołu na stałe” – oceniła Roksana Moryń – właścicielka salonu fryzjerskiego dla psów i kotów „Sznaucer Bis”.

Jak odbyty staż zawodowy wspomina Weronika? O tym w dalszej części artykułu.

 

Czemu zdecydowałaś się na udział w konkursie „Zostańcie w Zawierciu”?

O konkursie „Zostańcie w Zawierciu” dowiedziałam się od znajomych. Oferta odbycia stażu wydała mi się bardzo interesująca. Możliwość samodoskonalenia, sprawdzenia się w nowej sytuacji zawodowej i poznanie tajników pracy sprawiły, że postanowiłam zgłosić swoją kandydaturę.

 

Co należało do Twoich obowiązków podczas odbywania stażu?

Podczas odbywania stażu starałam się w miarę swoich możliwości jak najlepiej pomagać pracownicom zakładu. Do moich obowiązków należało utrzymywanie czystości w miejscu pracy, zajmowałam się kosmetyką oraz pielęgnacją psów. Zdarzało się również, że doradzałam klientom, które z dostępnych produktów przeznaczonych do pielęgnacji swoich pupili powinni wybrać.


Czy Twoje wyobrażenia na temat pracy pokryły się z tym, jak wygląda ona w rzeczywistości?

Moja wizja pracy ze zwierzętami uległa diametralnej zmianie! Zawsze kojarzyła mi się z zajęciem relaksującym i mimo wszystko stosunkowo prostym. Odbyta praktyka pokazała mi w jak wielkim byłam błędzie. Kontakt z obcym zwierzęciem wymaga wielkiego skupienia, opanowania i cierpliwości. To niebezpieczna praca, zarówno dla weterynarza, pracownika salonu dla zwierząt, jak i samego psa, który często jest przestraszony i może różnie reagować. Jednocześnie istotne są łagodność i delikatność. Nie zdawałam sobie sprawy, jak sporo nauki i samokontroli wymaga taka praca.

 

Czego nauczyłaś się od pracodawcy i czy jesteś zadowolona z odbytego stażu?

Choć moje wyobrażenie o pracy ze zwierzętami uległo zmianie, to jednak jestem bardzo zadowolona z odbytego stażu. Dzięki niemu poznałam swoje mocne i słabe strony, a także przekonałam się, gdzie leżą granice mojej cierpliwości, niezbędnej do pracy z czworonogami. Nauczyłam się, jakie podejście należy mieć do dużych, a jakie do małych psów. Poznałam sztuczki, dzięki którym można uspokoić zwierzę w trudnych momentach. Miałam okazję zobaczyć w jaki sposób należy profesjonalnie strzyc i pielęgnować sierść psów wystawowych. A ponadto przekonałam się, że odpowiedniego podejścia wymagają nie tylko czworonogi, ale także ich właściciele.

 

Czy dalej zamierzasz kształcić się w tym kierunku i podjąć studia weterynaryjne?

Jeżeli chodzi o studia z zakresu weterynarii, to nie wykluczam ich całkowicie. Staż dał mi możliwość przekonania się, jak pracować z czworonogami i mimo trudności spodobało mi się to. Nie jestem jednak jeszcze do końca przekonana, jaką drogę kariery zawodowej wybiorę.

 

W Zawierciu co prawda nie ma możliwości podjęcia studiów wyższych, jednak czy po ich ukończeniu zamierzasz wrócić, aby właśnie tutaj podjąć pracę?

Zawiercie jest moim rodzinnym miastem i jestem z nim związana. Myślę, że zarówno praca tutaj, jak i w innym mieście może być kształcąca i ciekawa. Póki co powoli układam swoje plany na przyszłość. Mam kilka pomysłów, teraz czas na ich realizację! 

Strona głównaDrukujPDF