"Zostańcie w Zawierciu" 2017 - historia Adriana Kosteckiego

A A A

Strona główna » Strefa uczestnika » Laureaci » "Zostańcie w Zawierciu" 2017 - historia Adriana Kosteckiego

Adrian – technik budownictwa Zespołu Szkół im. X. Dunikowskiego w Zawierciu. W kręgu jego zainteresowań znajdują się militaria, jazda na rowerze, sztuki walki oraz służby mundurowe.

Marzy o tym, aby pracować w policji w oddziale prewencji lub w wydziale ruchu drogowego. To jednak tylko połowa jego planu na przyszłość, drugą połową jest bowiem możliwość podjęcia tej profesji na terenie powiatu zawierciańskiego, skąd pochodzi.

Centrum Inicjatyw Lokalnych oraz Zawierciańskie Forum Pracodawców – organizatorzy konkursu „Zostańcie w Zawierciu” umożliwili Adrianowi odbycie stażu zawodowego w Komendzie Policji w Zawierciu.

„Adrian, odbywając praktykę zawodową w Komendzie Powiatowej Policji w Zawierciu dał się poznać, jako osoba pracowita, sumienna i rzetelna. Wykazywał duże zainteresowanie tematyką będącą przedmiotem praktyki, a także ponadprzeciętnie angażował się w realizację powierzonych mu zadań. Łatwo nawiązywał kontakty interpersonalne z zespołem, a ponadto sam zgłaszał gotowość do podejmowania nowych prac i uczenia się kolejnych zagadnień” – podsumował kom. mgr Paweł Sobota – Komendant Powiatowy Policji w Zawierciu.

Poznajmy pobudki, którymi kierował się Adrian biorąc udział w konkursie "Zostańcie w Zawierciu" i prześledźmy przebieg odbytych przez niego praktyk zawodowych.

 

Czemu zdecydowałeś się na udział w konkursie „Zostańcie w Zawierciu”?

Od dawna moim marzeniem jest praca w policji. Kiedy dowiedziałem się, że rusza konkurs „Zostańcie w Zawierciu” pomyślałem, że być może przy pomocy jego organizatorów uda mi się odbyć praktyki zawodowe w komendzie policyjnej – miejscu, którego poznanie od środka bywa mało możliwe. Pragnąłem poznać tajniki pracy policjanta od podszewki.

 

Co należało do Twoich obowiązków podczas odbywania stażu?

W trakcie trwania stażu zawodowego pracowałem głównie przy dokumentach jawnych. Skierowano mnie do sztabu, w którym zajmowałem się tworzeniem spisu treści do teczek zawierających informacje odnoszące się do imprez masowych. Sporo zadań wiązało się z typową pracą biurową, jak na przykład weryfikowanie zgodności dat w aktach wykroczeń.

 

Czy Twoje wyobrażenia na temat pracy w policji pokryły się z tym, jak wygląda ona w rzeczywistości?

W wyobrażeniach wielu ludzi zawód policjanta jawi się na wzór tego, jak pokazywany jest w serialach telewizyjnych typu „W-11”. Jednak nie do końca jest to prawdą. Policjant poza dokonywaniem patrolów, obwarowany jest także sporządzeniem raportów, wypełnianiem wielu dokumentów. Zdawałem sobie z tego sprawę i moje odczucia były jak najbardziej zgodne z tym, czego oczekiwałem. Wiedziałem, że bez odpowiednich szkoleń nie będę mógł uczestniczyć w patrolach policyjnych, więc praca przy sporządzaniu i sprawdzaniu różnego rodzaju dokumentów była dla mnie satysfakcjonująca.

 

Czego nauczyli Cię starsi wiedzą i doświadczeniem współpracownicy i czy jesteś zadowolony z odbytego stażu?

Staż zawodowy odbyty w Komendzie Powiatowej Policji w Zawierciu dał mi możliwość poznania wielu wspaniałych ludzi! Osoby, z którymi współpracowałem przekazały mi sporo wiedzy dotyczącej pracy przy dokumentach biurowych. Nauczyłem się, jak ważne jest przestrzeganie określonych wzorów oraz kolejności układania różnego rodzaju pism i dokumentów. Starałem się chłonąć jak najwięcej! Policjanci przekazywali mi informacje dotyczące przyjmowania podejrzanych oraz skupiające się na innych aspektach prawnych. Podzielili się również swoim doświadczeniem z zakresu pracy w terenie. Czy jestem zadowolony z odbytego stażu? Jak najbardziej tak! Konkurs „Zostańcie w Zawierciu” pozwolił mi postawić pierwsze kroki na ścieżce, którą niebawem pragnę obrać, jako drogę swojej zawodowej kariery.

 

Czy Twoje plany związane ze wstąpieniem do policji są aktualne?

Choć życie czasem weryfikuje nasze plany, to jeśli wszystko się uda – dalej chcę spełniać swoje! Czuję, że praca w policji przyniosłaby mi sporo satysfakcji i myślę, że naprawdę nadaję się do wykonywania tego zawodu.

 

Pragniesz zostać stróżem prawa na terenie Zawiercia. Jak sądzisz, czy w naszych okolicach występuje wysoki poziom przestępczości, z którą chcesz walczyć?

Jeżeli chodzi o przestępczość występującą na terenie Zawiercia, to działa tutaj krajowa mapa zagrożeń, dzięki której każdy mieszkaniec miasta może sprawdzić, jaki jest współczynnik zagrożenia i czego ewentualnie najbardziej powinien obawiać się w naszym rejonie. Generalnie poziom przestępczości w Zawierciu nie jest duży. Osoby, które dokonały jakiejś przestępczości w dość szybkim czasie zostają ujęte. Mam jednak nadzieję, że jako przyszły stróż prawa przyczynię się do tego, aby wskaźnik przestępczości w naszym mieście spadł do minimum, a każdy mieszkaniec czuł się bezpieczny!

Strona głównaDrukujPDF